SzukajSzukaj  RegulaminRegulamin  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Forum Icy.pl Strona Główna  

Poprzedni temat «» Następny temat
[lista] Półautomatyczna lista rekordów
Autor Wiadomość
NeueR
Wow!

Wysłany: 12 Wrzesień 2009, 10:00   [lista] Półautomatyczna lista rekordów

Witam!

Ostatnio, mając trochę wolnego czasu, postanowiłem przepisać (nie)znany projekt Jacoba, który umożliwiał wrzucanie powtórek na stronę oraz generowanie list rankingowych i podawanie wyników z nagłówków powtórki. Projekt podawał wyniki tylko czterech głównych kategorii, więc oprócz przepisania go, postanowiłem również dodać parę pobocznych kategorii.

Obsługiwane kategorie:
- Score, Floor, Combo, NML, CC1, CC2, CC3, CC4, CC5, JS1, JS2, JS3, JS4, JS5

Jest to chyba pierwsza strona, który oprócz kategorii głównych, sprawdza również kategorie poboczne.

Mimo, iż dla 90% ludzi projekt wydaje się skończony, tak nie jest. Projekt NIE korzysta z ITRCheckera, a co dłużej siedzący w temacie wiedzą co to oznacza :) Na razie nie ma sprawdzania, czy powtórka była grana ze spowolnieniem czy nie.
Moim głównym celem jest całkowite uniezależnienie od ITRCheckera, cały czas pracuje nad wyciągnięciem informacji z pliku dot. spowalniania. Dlaczego NIE dla ITRCheckera? Z bardzo prostego powodu. Jeśli mielibyśmy korzystać z ITRCheckera, to musiałaby być grupka moderatorów, która ściągałaby powtórki na swój komputer lokalny, potem sprawdzałaby powtórki ITRCheckerem, a na końcu przesyłaliby pliki .xml na serwer. Następnie musiałby być uruchomiony jakiś bot, który odczytywałby dane z plików .xml i weryfikował z bazą danych. Ogólnie, strasznie dużo roboty, a powtórki po wrzuceniu miałyby zapewne przez ~10 godzin status oczekujący (jak ITC). Natomiast jeśli uda się wyciągnąć dane dot. spowalniania, to skrypt będzie od razu sprawdzał powtórkę i decydował o jej przyjęciu/odrzuceniu. Prawda, że dużo prościej i szybciej? :)

Dobra, na koniec jeszcze mała uwaga: na forum FLD zauważyłem, że Peecy na swojej liście podał "JS1/UNML". Uważam, że to błąd, to 2 różne kategorie (czym jest JS1, zapraszam do obejrzenia powtórki Vinyanova).

Z nagłówków powtórki udało mi się jeszcze wydobyć no_combo_floor i lost_combo, ale to chyba nie jest wliczane? (lost_combo != NML)

Adres strony: Półautomatyczna lista rekordów

Neuer

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 12 Wrzesień 2009, 13:42   

Już 2 użytkowników zarejestrowało się przez noc. :)

NeueR napisał/a:
Moim głównym celem jest całkowite uniezależnienie od ITRCheckera

Całkowicie się go wyzbyć chyba nie można, a przynajmniej nie powinno się sobie takiego celu stawiać. Moim zdaniem istnieją kategorie, których sprawdzenie może być dokonane tylko na podstawie jego wyjścia (np. JC 2-5). Są to te style, które bazują na wykonywaniu określonych sekwencji skoków (a informacje o tych sekwencjach nie są chyba zapisywane w bezpośrednio w powtórkach i odczytać ich, bez ITR Checkera albo skryptu, który interpretowałby powtórki tak, jak robi to samo Icy Tower, się nie da).

NeueR napisał/a:
udało mi się jeszcze wydobyć no_combo_floor i lost_combo, ale to chyba nie jest wliczane? (lost_combo != NML)

Nie rozumiem pytania... (NML = No Combo Floor). (NML != FML).

Jeśli pytasz, czy warto sprawić, aby lista obsługiwała FML, to moim zdaniem - tak. :)

NeueR
Wow!

Wysłany: 13 Wrzesień 2009, 12:40   

Vinyanov napisał/a:
Już 2 użytkowników zarejestrowało się przez noc. :)

Całkowicie się go wyzbyć chyba nie można, a przynajmniej nie powinno się sobie takiego celu stawiać. Moim zdaniem istnieją kategorie, których sprawdzenie może być dokonane tylko na podstawie jego wyjścia (np. JC 2-5). Są to te style, które bazują na wykonywaniu określonych sekwencji skoków (a informacje o tych sekwencjach nie są chyba zapisywane w bezpośrednio w powtórkach i odczytać ich, bez ITR Checkera albo skryptu, który interpretowałby powtórki tak, jak robi to samo Icy Tower, się nie da).

Nie rozumiem pytania... (NML = No Combo Floor). (NML != FML).

Jeśli pytasz, czy warto sprawić, aby lista obsługiwała FML, to moim zdaniem - tak. :)

Witam!

Wszystko da się zrobić ;-) Jednak słusznie zauważyłeś - z JC2-5 byłoby strasznie dużo roboty. Więc te kategorie wątpie, żeby kiedyś były zautomatyzowane.

Dzięki, właśnie nie wiedziałem, po co te No Combo Floor. Jednak wole tradycyjnie sprawdzić, czy kombos jest równy 0 :P

Teraz pytanie FML: jak zrobie np. 100 combo, dostanę nagrodę fantastic, potem zacznę robić kombosa, załóżmy, że będę już miał 200 i wypadam za ekran. Rozumiem, że wtedy wartość 200 zostanie zapisana jako Lost Combo. I teraz pytanie: jaka jest definicja FML? Czy musi to być nieskończony kombos z końcowym 0 w combo i ~200 lost_combo czy dowolnie najwyższy nieudany kombos w grze (w tym przypadku w lost_combo też będzie 200, ale za to combo będzie miało już 100). Wiem, że strasznie zakręciłem, ale nie potrafię tego za bardzo wyjaśnić (mam nadzieję, że jako stary wyjadacz będziesz wiedział, ocb).

Neuer

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 13 Wrzesień 2009, 15:31   

NeueR napisał/a:
Teraz pytanie FML: jak zrobie np. 100 combo, dostanę nagrodę fantastic, potem zacznę robić kombosa, załóżmy, że będę już miał 200 i wypadam za ekran. Rozumiem, że wtedy wartość 200 zostanie zapisana jako Lost Combo.

Tak (o ile liczba "200" dotyczy długości drugiego kombosa, tzn. o ile gra ta zakończy się około 300. piętra).

NeueR napisał/a:
I teraz pytanie: jaka jest definicja FML? Czy musi to być nieskończony kombos z końcowym 0 w combo i ~200 lost_combo czy dowolnie najwyższy nieudany kombos w grze (...)?

Hm. Na pewno jest tak, że jeśli uda nam się ukończyć w trakcie gry jeden lub kilka kombosów, to nieudany kombos, który ewentualnie ją zakończy będzie przez Icy Tower potraktowany jako Lost Combo dokładnie tak samo, jak nieudany kombos rozpoczęty od 1. piętra albo taki, przed którym zakończono już parę innych. Widzę, że to już wiesz, więc (o ile dobrze rozumiem) pytasz o to, czy definicje "FML" i "Lost Combo" są identyczne, czy też definicja FML jest bardziej restrykcyjna. O ile wiem - tak, one są identyczne. O ile wiem, chyba nawet nigdy nie stworzono kategorii, która polegałaby na rozpoczynaniu (zmarnowanego lub nie) kombosa bezwzględnie od pierwszego piętra*. Nota bene: w jednej grze możemy nagrać tylko jednego "nieudanego kombosa". ;)

*Oprócz CCCC.

NeueR napisał/a:
Wszystko da się zrobić ;-) Jednak słusznie zauważyłeś - z JC2-5 byłoby strasznie dużo roboty.

Ponoć RaMMicHaeL dokonał reverse engineeringu całego kodu Icy Tower (a przynajmniej tego jego fragmentu, który służy do odtwarzania ruchów oraz prędkości postaci wewnątrz wieży na podstawie zapisu wciskanych klawiszy oraz ziarna ułożenia schodków), a więc jest w posiadaniu algorytmów, które umożliwiłyby wyciąganie takich informacji bez użycia ITR Checkera. Ale - masz rację, nie wiadomo ile czasu mu to zajęło, a podzielić się nimi pewnie chciał nie będzie (pomijając, że prawdopodobnie byłoby to i z jego i z naszej strony naruszenie licencji Icy Tower). :P

NeueR
Wow!

Wysłany: 21 Wrzesień 2009, 22:07   

Witam!

Nastąpiły zmiany w projekcie:
- zmieniono szablon strony (jakiś darmowy od Arcsina)
- podzielono listy rekordów na 3 części: główne kategorie (score, floor, combo, nml), CCx, JSx
- połączono serwis z powtórkami z serwisem turniejowym (tzn. wszystkie opcje są zgrupowane w jednym miejscu, tu bocznym menu, a nie jak wcześniej porozrzucane po całym serwerze)

Rzeczy do zrobienia:
- napisanie statystyk (tzn. aby w profilu gracza pojawiały się również informację o turniejach, w których brał udział, pozycje, najlepszy floor w turniejach etc.)
- w panelu admina podział użytkowników na 2 grupy: administratorzy, moderatorzy. Administratorzy mogą "mianować" innych użytkowników na moderatora oraz przenosić turniej do archiwum, moderatorzy mogą prowadzić tylko turniej

Chciałbym również bardzo serdecznie podziękować wszystkim Polakom, którzy testują projekt :)

Tyle ode mnie. Jeśli macie jakieś propozycje zmian, ulepszeń czy czegokolwiek, piszcie śmiało :)

Neuer

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 21 Wrzesień 2009, 22:31   

O, tak, ten szablon wygląda już lepiej. :)

Propozycje? Można sprawić, aby po zalogowaniu odsyłacz "Login" przestał być widoczny pod tą nazwą. Użytkownik już zalogowany może tam zajrzeć po to tylko, aby sprawdzić, ci jeszcze serwis może mu w dziedzinie logowania nowego zaoferować, i rozczaruj się, gdy zostanie wylogowany. Oprócz tego tabele serwisu byłyby chyba bardziej użyteczne, gdyby ich wiersze mogły być sortowane wg wartości komórek określonej kolumny, jak to jest w serwisie IM. (Wykorzystałem tam skrypt o nazwie sorttable, ale pewnie istnieje dla niego sporo alternatyw).

Nie jestem pewien, czy intuicyjny jest fakt istnienia dwóch odnośników zatytułowanych "Upload", przeznaczonych dla użytkowników zamierzających wysłać powtórkę do turnieju i do listy. Ja próbowałbym raczej sprawić, aby punkt wysyłania powtórek był w serwisie tylko jeden. W momencie, gdy przejdzie do niego użytkownik system powinien sprawdzać, czy w danej chwili mają miejsce jakieś turnieje. Jeśli tak, to powinien on pozwolić graczowi określić samodzielnie (np. poprzez zaznaczanie odpowiednich pól wyboru), do jakich turniejów (i czy w ogóle) zamierza ją wystawić.

Cytat:
- w panelu admina podział użytkowników na 2 grupy: administratorzy, moderatorzy. Administratorzy mogą "mianować" innych użytkowników na moderatora oraz przenosić turniej do archiwum, moderatorzy mogą prowadzić tylko turniej

Hm, dlaczego "przenoszenie turnieju do archiwum" zostało wyróżnione jako osobna funkcjonalność? Czy nie powinno ono raczej następować automatycznie, w momencie zakończenia ostatniej rundy turnieju? Nawiasem. Czy możliwe będzie, że w ramach serwisu organizowane będą 2 lub więcej turniejów jednocześnie? Moim zdaniem powinno tak być. W ten sposób możliwe będzie np. prowadzenie w tym samym czasie rozgrywek ligowych i turniejów IM.

NeueR
Wow!

Wysłany: 21 Wrzesień 2009, 23:04   

Vinyanov napisał/a:
O, tak, ten szablon wygląda już lepiej. :)

Propozycje? Można sprawić, aby po zalogowaniu odsyłacz "Login" przestał być widoczny pod tą nazwą. Użytkownik już zalogowany może tam zajrzeć po to tylko, aby sprawdzić, ci jeszcze serwis może mu w dziedzinie logowania nowego zaoferować, i rozczaruj się, gdy zostanie wylogowany. Oprócz tego tabele serwisu byłyby chyba bardziej użyteczne, gdyby ich wiersze mogły być sortowane wg wartości komórek określonej kolumny, jak to jest w serwisie IM. (Wykorzystałem tam skrypt o nazwie sorttable, ale pewnie istnieje dla niego sporo alternatyw).

Nie jestem pewien, czy intuicyjny jest fakt istnienia dwóch odnośników zatytułowanych "Upload", przeznaczonych dla użytkowników zamierzających wysłać powtórkę do turnieju i do listy. Ja próbowałbym raczej sprawić, aby punkt wysyłania powtórek był w serwisie tylko jeden. W momencie, gdy przejdzie do niego użytkownik system powinien sprawdzać, czy w danej chwili mają miejsce jakieś turnieje. Jeśli tak, to powinien on pozwolić graczowi określić samodzielnie (np. poprzez zaznaczanie odpowiednich pól wyboru), do jakich turniejów (i czy w ogóle) zamierza ją wystawić.

Cytat:

Hm, dlaczego "przenoszenie turnieju do archiwum" zostało wyróżnione jako osobna funkcjonalność? Czy nie powinno ono raczej następować automatycznie, w momencie zakończenia ostatniej rundy turnieju? Nawiasem. Czy możliwe będzie, że w ramach serwisu organizowane będą 2 lub więcej turniejów jednocześnie? Moim zdaniem powinno tak być. W ten sposób możliwe będzie np. prowadzenie w tym samym czasie rozgrywek ligowych i turniejów IM.

1) Faktycznie, wszędzie zadbałem, żeby sprawdzało, czy osoba jest zalogowana, a o login zapomniałem (pozwolisz, że poprawię to jutro, dzisiaj nie dam rady, biorąc pod uwagę, że chce jeszcze napisać temat na FLD :P a potem szybciutko spać :) )
2) sorttable - dzięki, zapoznam się z tym
3) co do uploadu, to fakt, jest problem: można zrobić jeden plik + pole select z wyborem, czy powtórka ma iść do turnieju, czy na listę, jednak moim zdaniem tak jest bardziej estetycznie. Poza tym, tutaj raczej poczekałbym na opinie innych użytkowników (wiadomo, niech większość zadecyduje)
4) automatyczne zakończenie? zawsze staram się zakładać wszystkie możliwości, jedną z nich jest np. to, że organizator turnieju nie sprawdzał na bieżąco powtórek, w Twoim wypadku automatyczne zakończnie, pozbawiałoby go możliwości zweryfikowania wyników z ostatniej rundy (a oczywiście może zdarzyć sie, że będzie to runda typu rrml combo, więc wtedy wszyscy kończą z zerem :P ). Ale poza tym, faktycznie, trochę się zagalopowałem, muszę przemyśleć jeszcze raz tę sprawę
5) już napisałem kiedyś, że będzie możliwość, najpierw proponuję skupić się na jednym turnieju, biorąc pod uwagę, że zbytniego zainteresowania nie ma, a dwa najpierw trzeba przetestować dobrze to, co mamy (dobrze jest poprawić błąd na początku, niż potem, kiedy się rozrośnie)

Neuer

PS: Widzę Cię na liście "zapisanych" do turnieju, więc rozumiem, że jesteś w trakcie testów PA (wysłałem Ci wiadomość na Jabbera)? To spoko, w takim razie przetestuj go, a wiadomość na FLD o testowym turnieju zapodam jutro (tylko nie rozwal go za mocno, skrypt z rundami jest podatny na XSS, a skrypt zarządzania (manage) umożliwia manipulowanie/mieszanie id :P

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 22 Wrzesień 2009, 08:52   

Cytat:
automatyczne zakończenie? zawsze staram się zakładać wszystkie możliwości, jedną z nich jest np. to, że organizator turnieju nie sprawdzał na bieżąco powtórek, w Twoim wypadku automatyczne zakończnie, pozbawiałoby go możliwości zweryfikowania wyników z ostatniej rundy (a oczywiście może zdarzyć sie, że będzie to runda typu rrml combo, więc wtedy wszyscy kończą z zerem :P ).

A więc sprawmy, aby warunek obejmował i zakończenie ostatniej rundy, i sprawdzenie wszystkich powtórek. ;)

Kod:
foreach($tournament as $round)
 foreach($round as $replay)
  if(!$replay -> is_accepted())
   return;
if($tournament -> has_ended())
 $tournament -> move_to_archive();

NeueR napisał/a:
już napisałem kiedyś, że będzie możliwość

Hm, przepraszam. Podejrzewałem, że już kiedyś o tym wspomniałeś, ale nie byłem w stanie szybko się w tej sprawie upewnić, więc zapytałem jeszcze raz.

Cytat:
wysłałem Ci wiadomość na Jabbera

Dziwne, nie dotarła, tak samo jak moje nie docierają chyba do ciebie. Nie wiem, na jaki adres piszesz, ale korzystam z vinyanov@jabber.uznam.net.pl.

Cytat:
To spoko, w takim razie przetestuj go, a wiadomość na FLD o testowym turnieju zapodam jutro (tylko nie rozwal go za mocno, skrypt z rundami jest podatny na XSS, a skrypt zarządzania (manage) umożliwia manipulowanie/mieszanie id :P

Hm, czy sugerujesz, że go poprowadzę? Wybacz, ale nie zamierzam tego robić. Źle się czuję odmawiając w tak stanowczy sposób, ale co innego to okolicznościowe testy i posty, a co innego większe przedsięwzięcie, które wymaga zapisania zasad, utworzenia tematu itp. :P

NeueR
Wow!

Wysłany: 22 Wrzesień 2009, 13:47   

1) Hm, zastanowię się jeszcze z tym automatycznym zakończeniem po ostatniej rundzie (chociaż mi się tam podoba opcja z archiwum :D )
2) W takim razie proponuję obustronną subskrypcję. Widać Jabber/XMPP zrobił spory postęp, jeśli chodzi o niedostarczanie wiadomości od osób niebędących na liście :P (a może któryś z serwerów ma ustawione jakieś restrykcje? nie wiem)
3) Nie zasugerowałem, żebyś go poprowadził. Kilka dni temu wyraźnie napisałeś w którymś poście, że raczej nie będziesz dysponował odpowiednią ilością czasu, więc przyjąłem to do wiadomości. Chodziło o zwykłe przetestowanie, czy panel jest user-friendly i takie błahostki :)

Neuer

PS: Proponuję zmienić nazwę tego forum z "Forum polskiego serwisu Icy Tower" na "Kącik Vinyanova i Neuera" :P

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 25 Wrzesień 2009, 07:51   

Cytat:
znowu mam dzień, w którym mam ochote wyjebać wszystko z serwera i napisać jeszcze raz temat "I removed all my projects" ;) jak to jest, że ludzie potrafią znaleźć czas na napisanie długiego posta (np. "I removed all my projects"), a nie znajdują czasu zarejestrować się na "mojej" stronie, zapisać się na turniej i wysłać choćby 4 combo?

Może podświadomie wiedzą, że solidne przetestowanie czegoś wymaga pracy, a napoczynać tego zadania, by zaraz z niego zrezygnować nie mają zamiaru. Bo czego powinniśmy wymagać od testera?

• Najpierw powinien przestudiować interfejs pod wszystkimi znanymi przeglądarkami (godzina).
  • Następnie znaleźć wszystkie jego opcje, które potencjalnie umożliwiają wytworzenie w systemie takich reprezentacji zjawisk, które nie mają sensu (turniej, którego rundy się pokrywają, turniej, którego jakaś runda trwa 0 godzin z powodu faktu, że w czasie jego trwania dokonuje się zmiana czasu (nie wiem, czy to w ogóle możliwe, ale załóżmy...), turniej, którego 2 lub więcej rund ma identyczne hasło, hasło, które przekracza długością maksymalną długość pola komentarza w Icy Tower, itp.) (potencjalnie parę godzin).
  • Później wszystkie te funkcjonalności pod kątem takich reprezentacji przetestować (paręnaście minut?).
  • Później sprawdzić, czy każde pole formularza odrzuca błędne wartości (a nie np. akceptuje je lub konwertuje na wartości "prawie prawidłowe", np. wartość wejściową "123 asdasd" na "123") (kwadrans).
  • Później powtórzyć powyższy krok, ale nie poprzez wysyłanie formularzy HTML, lecz poprzez wystosowywanie spreparowanych żądań POST bezpośrednio do serwera (aby sprawdzić, jak skrypt zareaguje np. na podanie kraju o kodzie "asdasdasd" podczas rejestracji, co byłoby niemożliwe, gdyby użytkownik/tester korzystał z formularza) (kwadrans).
  • Następnie dla każdego pola przyjmującego wartości liczbowe domyślić się, jaki jest przewidziany dla niego zakres wartości minimalnych i maksymalnych oraz je przekroczyć (pół godziny).
  • Później wyszukać wszystkie właściwości powtórek, które mogą wpłynąć na zachowanie skryptu i przetestować je (jak system zareaguje na próbę umieszczenia powtórki z beta-testów 1.4? powtórki z 2100+ piętrami? powtórki z Custom Mode?)
  • I pewnie jeszcze parę(set) innych przypadków, które mi umykają. ;)

NeueR
Wow!

Wysłany: 25 Wrzesień 2009, 10:39   

No, tak jak każdy normalny człowiek, starałem się przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze i większość opisanych przez Ciebie rzeczy oczywiście od dawna są sprawdzane przez skrypt :) (np. skrypt nie dopuszcza dwóch aktywnych rund, blokuje upload, kiedy runda jest nieaktywna itp.). Zapewne są rzeczy, które przeoczyłem, ale w końcu jestem tylko człowiekiem :P

Jak chcesz, to zaloguj się do panelu admina (ścieżki chyba nie muszę podawać, bo to oczywistość?), nazwa użytkownika i hasło takie same jak to z icytower.kilu.de.

Neuer

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 25 Wrzesień 2009, 20:12   

Cytat:
x e [Dzisiaj 14:12] NeueR: czy [Craven] myśli, że ja chcę zrobić drugie ITC na darmowym hostingu? czy on potrafi zrozumieć, że te strony są na razie w fazie testów i gdyby się spopularyzowały zostałyby przeniesione na VPS czy jakiś serwer dedykowany?

Hm. Po pierwsze, moim zdaniem to wcale nie jest oczywiste. A przynajmniej ja nie byłem tego świadom. To znaczy - oczywiście, konieczność przeniesienia tego serwisu na dedykowany serwer gdy tylko nadejdzie ku temu odpowiedni moment jest sama w sobie zrozumiała. Dopóki jednak sam nie poruszysz tego problemu w rozmowie, nikt raczej nie będzie myśleniem o nim zaprzątał sobie szczególnie głowy (no bo po co?). A po drugie, Craven (podobnie jak ktokolwiek inny) nie musi wcale wiedzieć o różnicach pomiędzy serwerami darmowymi, wirtualnymi, dedykowanymi itp. On zwyczajnie chciał uzyskać potwierdzenie tego, że jesteś świadom istnienia kwestii skalowalności systemu. ;)

Cytat:
x e [Dzisiaj 14:13] NeueR: czy on potrafi zrozumieć, że serwery od mizi czy beak są za słabe, gdyby projekty były popularniejsze?
x e [Dzisiaj 14:14] NeueR: czy on potrafi zrozumieć, że w przypadku popularności potrzebny jest VPS?
x e [Dzisiaj 14:15] NeueR: czy ma on wogóle blade pojęcie o zarządzaniu dużymi projektami?
x e [Dzisiaj 14:17] NeueR: czy on wogóle rozumie, że te strony są na razie tylko do testów?

A próbowałeś mu to wytłumaczyć? Przejrzałem jeszcze raz tematy na FLD i nie widzę, abyś to zrobił. Zamiast tego odpowiadasz mu, aby zarejestrował się sam i po prostu zaczął testować serwis. Zgadzam się, że uprzejmie byłoby z jego strony, gdyby to zrobił. Mimo wszystko jednak nie udzieliłeś mu odpowiedzi na jego pytanie. Wystarczyłoby proste "the site will be moved to a more powerful server, if it will be popular enough and if I will decide that it is worthy of having one, and this will prevent any problems with its performance".

Nie chcę ci zarzucać, że umyślnie nie odpowiadasz rozmówcom. Widać, że wolisz pisać kod niż tłumaczyć swoje motywacje i decyzje w postach. Ale mimo wszystko sądzę, że dobrze byłoby, aby ten projekt zyskał osobę, która byłaby odpowiedzialna wyłącznie za jego promocję. To jest: za tłumaczenie osobom postronnym możliwości stojących za jego funkcjonalnościami, za opiekę nad szatą graficzną, za tłumaczenia na języki obce, za pozyskiwanie nowych użytkowników, itd. Taki tandem pozwoliłby każdemu z was pracować nad tym, w czym sam czuje się najlepiej. A moim zdaniem warto jest inwestować czas w serwisy o Icy Tower. Mam wrażenie, że poskutkowałoby to wymiernymi korzyściami nie tylko dla społeczności (więcej graczy, a co za tym idzie więcej programistów mogących rozwijać stare projekty i tworzyć nowe), ale także dla ich twórców.

A tak nawiasem, to, o ile pamiętam, ITC także funkcjonowało na oddzielnym serwerze (nie jestem pewien nawet, czy nie był on przeznaczony wyłącznie do dyspozycji FLD). A mimo to działał tak, jak pamiętamy. Więc wątpliwości Cravena dotyczące odporności list będących pod obciążeniem dużej ilości danych i żądań tak czy inaczej nie są bezzasadne i warto by na nie odpowiedzieć.

NeueR
Wow!

Wysłany: 26 Wrzesień 2009, 10:58   

Sorry, ale nie widzę sensu rozmawiać z osobą, która uważa, że:
- strona jest nieprofesjonalna, bo musi cały czas klikać w jakiś krzyżyk, żeby zamknąć reklamę
- strona jest nieprofesjonalna, bo znajduje się na darmowym serwerze, więc wszystko, co darmowe jest słabej jakości (zupełnie jak argument prostaków - "Linux jest darmowym systemem, więc pewnie i gorszym, w końcu kto tworzy system operacyjny za darmo? no zapewne tylko amatorzy" )
- strona jest nieprofesjonalna, bo nie posiada atrakcyjnej domeny
- ITC było najlepsze, i nic bardziej profesjonalnego nie można zaprojektować (a skoro ITC padło, to icytower.kilu.de padnie 10 razy szybciej)
- nie będzie testował projektów, bo nie są oficjalne ("My personal reasons for not testing your projects - It wasn't an official list yet, anyway") (no lol, kur*a, żeby coś zyskało popularność i otrzymało status oficjalnej listy, musi być najpierw przetestowane nie? )
- nie będzie testował projektów, bo ma przeczucie, że skończy się tak samo jak z ITC (hm, chyba już to pisałem?)

Poza tym, nikt z nas tak naprawdę nie wie, dlaczego ITC upadło i możemy sobie tylko gdybać. Może błędy na samym początku przy projektowaniu aplikacji? Źle zaprojektowana struktura bazy danych? Źle zoptymalizowane zapytania (+ duża ilość użytkowników próbująca wywołać je w jednym czasie)? Może dedyk do dupy? A może po prostu Johanowi nie opłacało się prowadzić tego serwisu? (w końcu miał dużo roboty i bez tego serwisu, a argument "zbyt duża popularność" świetnie nadawał się, aby skończyć z tym)

Kolejna sprawa, to Craven pisze o udostępnieniu źródeł. Tak naprawdę trochę pośpieszyłem się z tą wypowiedzią, bo myślałem, że Jacob nie będzie miał nic przeciwko, jednak myliłem się. Wszyscy o tym zapominają, ale tak naprawdę to Jacob napisał 90% rzeczy, ja od siebie dodałem secondary categories + slowdown detector (który zresztą też jest tylko w połowie moją zasługą). Po dyskusji "Automated Highscore Lists" postanowiłem, że zrobie takie coś we frameworku, w którym normalnie pisze na co dzień - Ruby on Rails - jednak w ostatniej chwili Jacob wysłał mi swoje źródła i napisał, że napisanie tego w RoR to strata czasu, bo 1) i tak mnie wszyscy oleją (punkt dla niego) 2) wszystko zostało już przez niego napisane, wystarczy przepisać na nową wersję i dodać te pare rzeczy. Ale, nawet gdyby główny autor się zgodził, to teraz naszła mnie pewna myśl: a co Wy (wymienieni przez Cravena w poście) zrobiliście od czas powstania tematu "Automated Highscore Lists"? Nic. Icy nawet nie raczył zaprezentować swojego dzieła ... Poza tym, nie będę ukrywał, że Jacob napisał te projekty, jak umiał (czyli typowo strukturalnie). Więc byłoby dobrze, gdyby osoby wymienione przez Cravena nie kontynuowały jego "stylu" (czyli mieszanie logiki biznesowej z warstwą prezentacji, zamiast tego warto zastosować np. wzorzec MVC). Ale to tylko hipotetycznie, bo z tego co zaobserwowałem, Jacob jest coś na was (społeczność) naprawdę od dłuższego czasu (sory za słowo) wkurwiony (zresztą to chyba widać, napisać pierwszy w historii skrypt uploadu z wykrywaniem spowalniania i nie pojawić się na forum? :( )

Poza tym, słusznie zauważyłeś: przydałaby się osoba promująca projekty, tłumacze, testerzy. Ale co zrobić, kiedy wszyscy są tacy oporni?

A jeśli chodzi Vinyanov o tę nerwowość z mojej strony, to łatwo można zauważyć, że dopada mnie zawsze pod koniec tygodnia (bo w końcu chce mieć wolny weekend, a tu zawsze ktoś w robocie wyskoczy, żeby mu jeszcze coś poprawić na szybko ... )

A jeśli chodzi o projekty, to póki co nie będę sobie nimi głowy zawracał. Nie usunę ich z serwera, niech zostaną na pamiątkę. Jeśli będzie jakieś większe zainteresowanie nimi, to z pewnością wrócę i zajmnę się dalszym rozwijaniem.

Uff, dobra, to już koniec tego krótkiego posta ( :P )

Neuer

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 26 Wrzesień 2009, 21:38   

NeueR napisał/a:
Sorry, ale nie widzę sensu rozmawiać z osobą, która uważa, że (...) strona jest nieprofesjonalna, bo musi cały czas klikać w jakiś krzyżyk, żeby zamknąć reklamę (...) znajduje się na darmowym serwerze (...) nie posiada atrakcyjnej domeny (...) ITC było najlepsze (...)

Moim zdaniem Craven osobiście wcale niczego z powyższych nie powiedział. On jedynie mówił, że w taki właśnie sposób - uznając go za "nieprofesjonalny" - mogą twój serwis osądzać postronni, niewtajemniczeni użytkownicy, jeśli wszystkie te wymienione "problemy" (niezależnie od tego, czy w rzeczywistości są istotne czy nie i czy można je wszystkie usunąć w przeciągu paru godzin czy nie) nie zostaną ostatecznie wyeliminowane.

Ale próżno teraz o tym rozmawiać, skoro wszystko już chyba zostało wyjaśnione, a wszystkie spory były pewnie spowodowane wzajemnym niezrozumieniem motywacji każdej ze stron. Tak jak pisałem, ja np., może zresztą tak jak większość, uznałem, że kiedy pierwszy raz wysłałeś informację o swojej liście, to generalnie zamierzałeś zareklamować wśród społeczności już gotowy, sprawdzony serwis, a ewentualne prośby o testy były wystosowywane raczej kosmetycznie, pro forma (jak to twórcy skryptów mają pewnie w zwyczaju), niż w celu uzyskania faktycznej pomocy. Inna interpretacja po prostu nie przyszła mi do głowy. Sam w końcu napisałeś: "I offered you finished projects and you rejected it without testing". Kiedy się widzi takie zdanie, to łatwo jest wysnuć wniosek, że jeśli projekt jest ukończony, to testować go już nie trzeba. Może dlatego właśnie inni nie mieli ochoty tego robić, skoro sam ich nie naciskałeś?

Cytat:
nie będzie testował projektów, bo nie są oficjalne ("My personal reasons for not testing your projects - It wasn't an official list yet, anyway") (no lol, kur*a, żeby coś zyskało popularność i otrzymało status oficjalnej listy, musi być najpierw przetestowane nie? )

Tutaj - prawda, w pełni popieram.

Cytat:
Więc byłoby dobrze, gdyby osoby wymienione przez Cravena nie kontynuowały jego "stylu" (czyli mieszanie logiki biznesowej z warstwą prezentacji, zamiast tego warto zastosować np. wzorzec MVC).

Chcę tutaj zaznaczyć, że pojęcia "MVC" ani "RoR" nie są mi obce. (A to, że prawdopodobnie ani z jednym ani z drugim nie miałem wiele do czynienia w praktyce, to osobna sprawa. ;) Chociaż chyba nie każda separacja warstw to od razu MVC).

Cytat:
A jeśli chodzi o projekty, to póki co nie będę sobie nimi głowy zawracał. Nie usunę ich z serwera, niech zostaną na pamiątkę. Jeśli będzie jakieś większe zainteresowanie nimi, to z pewnością wrócę i zajmnę się dalszym rozwijaniem.

Ano, może jeśli wrócisz do nich za parę tygodni (chociaż oczywiście najlepiej byłoby, gdybyś w ogóle z ich prowadzenia nie rezygnował) i zobaczysz np. 100 zarejestrowanych użytkowników (mam nadzieję), spojrzysz na wszystko w jaśniejszych barwach. :)

NeueR
Wow!

Wysłany: 27 Wrzesień 2009, 11:15   

Napisałem w pierwszym poście: "Mimo, iż dla 90% ludzi projekt wydaje się skończony, tak nie jest" ;-) Natomiast co miałem na myśli pisząc "I offered you finished projects and you rejected it without testing". W tym przypadku nie chciałem powiedzieć, że są skończone, tylko gotowe do przetestowania (teraz myślę, że musiałoby to brzmieć: ready for testing, jednak co zrobić, kiedy mój angielski jest bardzo ograniczony, a post pisałem na szybko? napisałem to, co mi przyszło pierwsze do głowy).

Sprawa nr 2, w takim ja, jako postronny użytkownik, stwierdzam, że forum FLD jest nieprofesjonalne (po prawej stronie znajduje się ohydnie długa reklama, zżerająca czasami u mnie 100% zasobów procesora oraz niszcząca ogólnie wygląd strony). :smile: Jak sam widzisz, do wszystkiego można się doczepić, a stwierdzenie Cravena o tych reklamach/hostingu/domenie uważam za żenujące (ot, zwykłe czepialstwo z jego strony, reklama na FLD mu nie przeszkadza, a mojej strony nie może przetestować, bo 50 razy mniejsza reklama uważa za szczyt amatorszczyzny i dlatego nie może się zarejestrować? haha :P ). Poza tym, nie okłamujmy się: przeniósłbym to na VPS, dodałbym atrakcyjną domenę, to co Craven napisałby? Za pierwszym razem na pewno, że nie ma czasu i potem przetestuję, za drugim (jak już litościwie znalazłby czas), że nie jest przekonany, czy strona wytrzymie, jak zyska na popularności i czy nie będzie takiej samym sytuacji jak z ITC. Na pewno dodałby też, że w przypadku, gdyby serwis zmierzał podobnie do upadku jak ITC, znowu trzebaby przenosić listy rekordów, a w takim razie po co ma się rejestrować i wrzucać powtórki na stronę, która zapewne upadnie jak ITC? Przykro mi, ale z tą osobą nie mam zamiaru już nigdy dyskutować! (zwykły pan czepialski)

O MVC. To wzorzec, który przypadł mi do gustu, więc dlatego o nim napisałem. Możliwe, że w PHP istnieją inne, ciekawsze rozwiązania, ale ja niestety nie znam tego języka :)

Wrócę za parę tygodni, a tu ... 20 użytkowników :grin:

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 27 Wrzesień 2009, 13:51   

NeueR napisał/a:
nie chciałem powiedzieć, że są skończone, tylko gotowe do przetestowania (teraz myślę, że musiałoby to brzmieć: ready for testing, jednak co zrobić, kiedy mój angielski jest bardzo ograniczony, a post pisałem na szybko? napisałem to, co mi przyszło pierwsze do głowy).

Fakt, gdyby tak przetłumaczyć i przenieść wszystkie posty, które napisaliśmy na Icy.pl na FLD, pewnie cała sytuacja byłaby dla tamtejszych użytkowników o wiele jaśniejsza.

NeueR napisał/a:
reklama na FLD mu nie przeszkadza, a mojej strony nie może przetestować, bo 50 razy mniejsza reklama uważa za szczyt amatorszczyzny i dlatego nie może się zarejestrować?

W wyniku jakiegoś błędu przeglądarki rozciągała się ona u niego na cały obszar ekranu (a przynajmniej ja to tak zrozumiałem).

NeueR napisał/a:
O MVC. To wzorzec, który przypadł mi do gustu, więc dlatego o nim napisałem. Możliwe, że w PHP istnieją inne, ciekawsze rozwiązania, ale ja niestety nie znam tego języka :)

Raczej jest odwrotnie i to w Ruby istnieje więcej wzorców, które można tam zaimplementować, skoro to przecież bardziej elastyczny język niż PHP. A mówiąc o tym, że warstwy można odseparować jeszcze w inny sposób chciałem powiedzieć, że mi w tej kwestii zawsze wystarczało po prostu przedzielenie pliku PHP na dwie części: jedną, w której pobieram dane i przechwytuję błędy oraz wyjątki, i drugą, w której je drukuję. Nigdy jeszcze nie tworzyłem serwisów tak złożonych, aby potrzebne było wprowadzenie w nich całkowicie oddzielnej trzeciej warstwy, odpowiadającej wyłącznie za odczytywanie i zmienianie danych (tj. manipulującej modelami). (Chociaż stopniowo zaczynam i taką potrzebę odczuwać). :P

NeueR
Wow!

Wysłany: 27 Wrzesień 2009, 15:55   

Vinyanov napisał/a:
Fakt, gdyby tak przetłumaczyć i przenieść wszystkie posty, które napisaliśmy na Icy.pl na FLD, pewnie cała sytuacja byłaby dla tamtejszych użytkowników o wiele jaśniejsza.

Ee, szkoda czasu, odnoszę wrażenie, że oprócz paru osób nikt tego nie czyta (po co się więc niepotrzebnie męczyć? nie ma sensu wyjaśniać, skoro i tak nie są zainteresowani testowaniem)

Vinyanov napisał/a:
Nigdy jeszcze nie tworzyłem serwisów tak złożonych, aby potrzebne było wprowadzenie w nich całkowicie oddzielnej trzeciej warstwy, odpowiadającej wyłącznie za odczytywanie i zmienianie danych (tj. manipulującej modelami)

Mit, serwis nie musi być złożony ;) Poza tym, ja też nigdy nie odczuwałem takiej potrzeby, jednak po przejściu na railsy zrozumiałem, że to wszystko ma sens :) Dla mnie railsy to po prostu wygoda tworzenia aplikacji internetowych, zawiera wiele gotowych i dobrze przemyślanych rozwiązań, nie trzeba się męczyć z dopisywaniem nowych fukncji (bo zazwyczaj są już dołączone do railsów, a nawet jeśli nie, to istnieją jeszcze rewelacyjne pluginy), świetne API, no po prostu mogę wymieniać w nieskończość zalety tego frameworka.

Tak więc, kiedy będę widział realne zainteresowanie projektami, to macie jak w banku, że wrócę, napiszę wszystko od zera w Railsach i udostępnie kod źródłowy :)

Neuer

Odpowiedz do tematu