SzukajSzukaj  RegulaminRegulamin  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Forum Icy.pl Strona Główna  

Poprzedni temat «» Następny temat
ITNK (Icy Tower Facebook na nk.pl)
Autor Wiadomość
Vinyanov 
No way!

Wysłany: 7 Lipiec 2010, 14:54   ITNK (Icy Tower Facebook na nk.pl)

Uwaga: dopiero po wysłaniu poniższego postu zauważyłem, że IT już jest na nk.pl, publicznie dostępna. :o

http://nk.pl/aplikacje/icytower

Mimo to większość z jego treści (np. zarzuty względem zmian w tłumaczeniach) nadal obowiązuje.

---------------------------------------------------------------------------------

By zacząć. Wczoraj Klaud, ku mojemu zaskoczeniu, przesłała mi via GG link do artykułu informującego, że Icy Tower zostało przeportowane na naszą-klasę.pl/nk.pl, a obecnie znajduje się na tym portalu w fazie testów (teraz rozumiem, o czym mówił kubpica w shoutboksie). Zdziwiłem się, że nie napisała o tym ważnym fakcie na stronie lub na forum... W zasadzie moje zdziwienie było tak ogromne, że chyba podświadomie czekałem, aż temat poruszy ostatecznie ktoś inny. ;)

Ale teraz, przeglądając YT, widzę, że testerzy zaczęli umieszczać na niej nawet i nagrania z owych testów. I... chociaż wiadomość o powstaniu tej edycji gry sama w sobie jest dobra, to jednak widząc jej przedmiot na własne oczy jako tłumacz jestem zniechęcony, i chcę to wyznać głośno. :P

Przykład: http://www.youtube.com/watch?v=ax8h5MdovhA

Co to znaczy "Stara Baszta"? To nie ma sensu. Słowo "baszta" ("disco", "świątynia", "western" etc.) w tłumaczeniu na Facebooku zostało użyte tylko po to, by stworzyć nową kategorię nazw wież, równoległą do schematu "x Wieża" (x = Stara, Disco, Święta, Dzika), które to z kolei rozwiązanie zostało wprowadzone tylko po to, by móc w estetyczny sposób odnosić się do wież w nagłówkach list rekordów po lewej, gdzie wyrażenie "x Wieża" o ile pamiętam nie mieściło się, a sam przymiotnik x nie pasował. Połączenie tych dwóch kategorii w postaci "Stara Baszta" jest szkodliwe, bo po pierwsze jest nadmiarowe (to oczywiste, że baszty są stare), a po drugie - wprowadza do gry infantylną warstwę fabularną, czego próbowałem w oryginalnej wersji uniknąć (obecna nazwa przywodzi na myśl jakąś baśń: "stara baszta, w której nasz dzielny bohater Harold odważnie wykonywał wysokie skoki i dalekie susy, a także silne odbicia i...").

Jeśli tłumaczenie ITFB powinno w mojej opinii czymkolwiek się wyróżniać, cechować się czymś nietypowym, to powinna to być bezkompromisowość w używaniu niekiedy, tam gdzie to możliwe, fachowych - mam nadzieję - słów (szustokor ;) ), a nie ordynarne duplikowanie wyrazów.

Oprócz tego, choć na szczęście większość wyrażeń nie została zmieniona, np. powitanie w Starej Wieży zostało moim zdaniem okaleczone. "...[do Starej Wieży] by się najchętniej wciąż wracało". Co to znaczy "by"? Gdyby co? Jaki warunek musi zajść, bym "chciał wracać" do Starej Wieży? I po co wstawiać tam zarówno "najchętniej" jak i "wciąż"? Wystarczyłby jeden z tych wyrazów. Wyrażenie "najchętniej wciąż" jest tak zawiłe, że trudno je nawet zrozumieć. A "rewelacyjne kombosy" to nie jest dobry przekład "sweet combos" (jeśli już, to raczej "rewolucyjne kombosy", ponieważ w ich trakcie wykonujemy cartwheele, a "rewolucja" pochodzi od "revolvere" ;) ).

(Chociaż z drugiej strony wersja ITFB przedstawiona na tym filmie nie jest najnowsza (brak jest Dzikiej Wieży), więc może i to tłumaczenie nie jest wynikiem umyślnych działań tamtejszych korektorów, a po prostu jakąś wcześniejszą wersją tłumaczenia z Facebooka, której ja już osobiście nie pamiętam, a którą administratorzy nk.pl otrzymali od FLD razem z samą grą. Oby tak było (i oby, w takim wypadku, została uaktualniona).)

Nie wiem, dlaczego "monety" zmieniono na "gwiazdki". Z racji na rozdzielczość nie widzę, czy na na awersach "coinów" zamiast kostek sera faktycznie umieszczono tu gwiazdki. Jeśli tak, to by to uzasadniało tę zmianę... Liczę, że tak.

Chociaż zwrot "kupić gwiazdki" jest nieprzyjemny (nawet jako metafora brzmi źle), a w dodatku Johan podkreślał, że chce w doborze słów użytym w ITFB unikać jakichkolwiek nawiązań do aktu zakupu i wydawania pieniędzy, by nie budzić w graczach negatywnych skojarzeń. Dlatego właśnie na Facebooku w angielskiej wersji jest "add/get coins", a po polsku bodaj "dodaj/dołóż monet".

...Ech. Nawet gdyby istniała jakakolwiek możliwość wpłynięcia na to tłumaczenie lub jego synchronizacji z FB, i tak nie chciałbym tego robić. Byłoby z tym pewnie zbyt dużo kłopotu.

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 7 Lipiec 2010, 18:57   

Cytat:
Co to znaczy "Stara Baszta"?

Zwracam honor. To było uzasadnione. Wersja ITFB na nk.pl to beta 21 (BTW - wydana 23 kwietnia, zatem współpraca FLD - nk.pl trwa już 4 miesiące, a na forum FLD nic nigdy nie powiedzieli :( ), a w wersjach gry przed beta 23 polskie znaki nie wyświetlały się poprawnie w nazwach wież w ich ekranach powitalnych. Zapomniałem o tym.

Przepraszam. :) (Liczę jednak, że "Wieża" wróci do nazw wież, gdy tylko gra zostanie zaktualizowana :P - może gdy ITFB przestanie być betą).

Dopisano: hehe, grając zobaczyłem reklamę wzywającą: "pozostań cool"...

Klaud 
Fantastic!

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 7 Lipiec 2010, 19:15   

Vinyanov napisał/a:
Wczoraj Klaud (...) przesłała (...) link do artykułu informującego, że Icy Tower zostało przeportowane na naszą-klasę.pl/nk.pl. Zdziwiłem się, że nie napisała o tym ważnym fakcie na stronie lub na forum...

Pragnę się usprawiedliwić! Chciałam zrobić to nazajutrz, przy czym, jak się okazało, znów pozbawiono mnie internetu. Zresztą - widzisz, jak ładnie i składnie to wszystko napisałeś? :)

Vinyanov napisał/a:
I... chociaż wiadomość o powstaniu tej edycji gry sama w sobie jest dobra (...)

Nie wydaje mi się. Może to jakieś uprzedzenie spowodowane ITFB, ale widzę, że przez powstawanie i rozpowszechnianie takich wersji zdecydowanie zmniejsza się zainteresowanie normalnym IT. A ja wolę normalne IT, a nie jakieś słodkie gierki, w które z powodzeniem mógłby przez dłuższy czas grać może mój bratanek, ale ja niekoniecznie.
Owszem, poświęciłam ITFB kilkanaście godzin, ale było to spowodowane chęcią zbadania mechaniki. Chciałam też porównać swoje umiejętności z umiejętnościami znajomych.
A teraz żałuję tych kilkunastu godzin, bo przez to zaniedbałam ITPC i spadły moje umiejętności (potem jakoś było mi do wersji PC nie po drodze).

Ale to taka mała dygresja.

Baszta też mi się nie podoba, przywodzi na myśl jakieś średniowieczne zamki. A Harold to przecież ktoś w rodzaju stereotypowego skejta, a nie rycerza albo kawalerzysty forsującego twierdzę.

Powitanie w Starej Wieży jest... co najmniej odrzucające. Jedyne, do czego mnie zachęca, to do jak najszybszego wyłączenia przeglądarki.

Co do wizerunków wyrytych na monetach, to też nie mam pojęcia, co to jest... ale chyba zbyt przechylone w jedną stronę jak na gwiazdkę? Wolałabym, by pozostali przy serach, mam jakiś sentyment. I lubię sery.

---

Uff, to tak na szybko, bo czas goni, mecz zaraz, a i obiad wreszcie skończyć trzeba. Może zajrzę na to całe ITNK i wypowiem się obszerniej ;)

Profil FLD: 11954 IT Code:

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 7 Lipiec 2010, 20:44   

Cytat:
przez powstawanie i rozpowszechnianie [...] wersji [flashowych] zdecydowanie zmniejsza się zainteresowanie normalnym IT. A ja wolę normalne IT, a nie jakieś słodkie gierki, w które z powodzeniem mógłby przez dłuższy czas grać może mój bratanek, ale ja niekoniecznie

Fakt, młodym ludziom wystarczy gra sama w sobie, ale starsi gracze Icy Tower potrzebują jakiejś społeczności (poza Facebookiem), by mogli w niej funkcjonować i ją pielęgnować (i czerpać z niej pieniądze - czy też może bezpieczniej jest nam jednak tego nie robić, bo później przemienimy się w krwiopijców takich jak Johan? ;) ).

Oprócz tego ITFB szkodzi brak pluralizmu w zakresie forów dyskusyjnych. Gracz ITPC może dyskutować o IT w całym Internecie, zależnie od tego, czego po po takiej dyskusji będzie oczekiwać. Może to robić na najwyższym, technicznym poziomie (u RaMMa na blogu lub na forach o trainerach) lub na nieco niższym poziomie "fanowskim" (na FLD, o modach, systemach turniejowych, kategoriach itp.), później ma ogólnoicytowerowe (z ukierunkowaniem na turnieje-rekordy) Icy.pl, następnie typowe fora o grach, później wątki o IT na ogólnotematycznych forach dyskusyjnych typu wizaz.pl, a na samym końcu, dla graczy przygodnych, serwisy społecznościowe.

A gracz ITFB zawsze jest skazany na FB, a przynajmniej tak będzie myślał, bo nie będzie oczekiwał odrębnych serwisów o grze online, więc też nie będzie ich szukał. (Przez co mogą one zresztą w ogóle nie powstać - ze znanych mi webmasterów do tej pory tylko John Beak - mniej lub bardziej mrawo - zaangażował się w tworzenie sekcji o ITFB na swojej stronie).

BTW - może społeczność ITFB byłaby aktywniejsza, gdyby nie istniały wbudowane w grę listy rekordów... Gdyby ludzie musieli nadal samodzielnie publikować je na stronach i forach oraz samodzielnie programować własne listy w PHP, nabierałyby tym ich wysiłkiem w ich własnych oczach dodanej wartości.

Hm. Im bardziej gra jest zdecentralizowana, w tym gorszej kondycji jej społeczność - ale z drugiej strony, tym też jest liczniejsza. ITFB jest zamknięte i w pełni kontrolowane przez FLD, a bardzo popularne. ITPC z kolei każdy może edytować i podglądać, a istnienie powtórek przypomina, że każdy jej "kawałek" można wyjąć i przesłać do znajomego, a jednak jej popularność spada.

syo 
No way!

Wysłany: 7 Lipiec 2010, 21:45   

Jak kto? Ktoś zmienił nasze tłumaczenie? Johan zezwolił? Co to ma, do cholery, być?!
  Profil FLD: 91 IT Code:

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 7 Lipiec 2010, 23:24   

Hmm, no tak. Wypadało, by nas uprzedził.

Ale - cóż, umowy między nim a nami nie było, a dopóki pod ITNK nie widnieje moje nazwisko, nie czuję, abym poniósł jakąś osobistą szkodę... Chociaż faktycznie poniosła ją sama gra, teraz jest stylistycznie nieco nierówna. :P

...I - fakt, niewygodnie byłoby mówić, że jestem współautorem tłumaczenia ITFB i jednocześnie każdorazowo musieć zaznaczać "...ale nie na ITNK, bo tam wprowadzono poprawki, nad którymi nie mieliśmy kontroli". Masz rację.

OK, utworzę na FLD temat, w którym zapytam Johana, czy możliwe jest, by plik z tłumaczeniem, z którego korzysta ITNK był plikiem, który Polish Translation Crew będzie mogło bezpośrednio edytować, tj. by tłumaczenie gry w jednym miejscu wpływało na ITFB i na ITNK jednocześnie. Sądzę, że technicznie powinno być to wykonalne... Może będzie można użyć argumentu, że to ułatwi proces przenoszenia gry na jeszcze inne serwisy społecznościowe w przyszłości (np. jakieś grono.net lub coś).

Jeśli nie wyrazi zgody lub powie, że to nie leży w jego gestii (a tak chyba będzie), to ewentualnie zaproponuję, by przynajmniej w momencie wydania ITFB w wersji finalnej (bo chyba kiedyś jednak z tej bety wyjdzie?) dał nam kontakt do ludzi, którzy utrzymują ITNK na nk.pl, byśmy wtedy osobiście dokonali ostatnich korekt w tamtejszym przekładzie. Zakładam tu oczywiście, że kiedy zostanie wydana finalna wersja ITFB, to zostanie także uaktualniona jej kopia na ITNK, a zatem że kiedyś nastąpi jeszcze moment taki, że wersje obu gier będą identyczne i stabilne i jedyne, co wówczas pozostanie do zrobienia to uzgodnienie zawartości plików językowych.

Chociaż niektóre zmiany w ich wersji - zakładając oczywiście, że to oni je wprowadzili, a nie są one zaszłością z jakichś wczesnych faz naszego tłumaczenia - ewidentnie służą "uproszczeniu" języka gry, być może z myślą o najmłodszych graczach (np. zrezygnowano ze zwrotu "zaprzepaścić wynik" na rzecz "stracić wynik" i przywrócono "koszulę Indianina" w miejsce "poncha" - a to przecież było poncho!). Nie sądzę, aby takie kroki czemukolwiek służyły, bo ludzie grę zrozumieją przecież tak czy inaczej... Ale może być trudno przekonać do tego poglądu osoby, które ich dokonały.

Parallo 
Hey, good!

Wysłany: 21 Lipiec 2010, 12:35   

Witam. Czy orientuje się może ktoś, czy na NK, tak jak na FB, będzie można zobaczyć rekordy ludzi z całego portalu ? Bo z tego co widzę, to jak na razie można oglądać tylko wyniki znajomych

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 21 Lipiec 2010, 16:50   

Cześć. :)

Niestety nie wiem.

Chociaż sądząc po tym, że na YouTube są już filmy pt. "Icy Tower Nasza Klasa cheat", podobnie jak "Icy Tower Facebook cheat", takie globalne listy mogą nie przedstawiać wielkiej wartości pod kątem autentyczności, kiedy już je utworzą... :P

Parallo 
Hey, good!

Wysłany: 21 Lipiec 2010, 16:55   

może w przyszłości znajdą rozwiązanie, by zapobiec temu oszukiwaniu ;)

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 21 Lipiec 2010, 17:03   

Parallo napisał/a:
może w przyszłości znajdą rozwiązanie, by zapobiec temu oszukiwaniu ;)

Słyszałem, że podobno wystarczyłoby zastosować powtórki z gier nie tylko w Challenge Mode, ale w całej grze w ogóle, i sprawdzać je pod kątem poprawności za każdym razem, gdy gracz pobije rekord, by wyeliminować oszustwa w ITFB/ITNK w niemal 100%. Zobaczymy, może to zrobią. :)

Parallo 
Hey, good!

Wysłany: 21 Lipiec 2010, 17:08   

Powtórki były by fajne też z tego względu, że można by było zobaczyć technikę innych, i później to wykorzystać u siebie albo coś..

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 21 Lipiec 2010, 17:21   

Parallo napisał/a:
Powtórki były by fajne też z tego względu, że można by było zobaczyć technikę innych, i później to wykorzystać u siebie albo coś..

To wymagałoby przechowywania ich wszystkich na serwerze (w przeciwieństwie do wykorzystywania ich wyłącznie w celu zapobieżenia oszustwom, jeśli dobrze rozumiem), a to zajęłoby miejsce dyskowe. ;)

http://www.developeranaly...?id=56456021122

130,000 osób codziennie gra w ITFB. Nawet zakładając, że każda zechce zapisać dziennie średnio tylko 2 powtórki, a powtórka zajmuje tylko 1 kB... :P

(Chociaż - czy w dzisiejszych czasach 200 MB/dzień danych to dużo?...)

Zrobienie z nich natomiast pobieralnych plików znowu sprawi, że ludzie zaczną je modyfikować i tym samym oszukiwać, więc wrócilibyśmy do punktu wyjścia.

A zresztą, sądząc po Icy Tower PC, style różnych graczy nie różnią się tak bardzo od siebie. :)

Choć - faktycznie, ciekawie byłoby wiedzieć, o ile wyższe mogły by być np. za 2 czy 3 lata średnie wyniki gracza ITFB/ITNK, gdyby tylko miał szansę uczyć się technik lepszych graczy... O 30%? O 150%? Innymi słowy, jakie są wymierne zalety istnienia powtórek...?

(Muszę kończyć, na razie).

Parallo 
Hey, good!

Wysłany: 21 Lipiec 2010, 20:32   

chyba wszystko ma swoje dobre i złe strony ;)

Klaud 
Fantastic!

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 24 Lipiec 2010, 22:24   

A dam to tu :) Miało być dłuższe, ale po godzinie (półtorej?) pisania mam gąbkę zamiast mózgu, a jeśli nie wyślę tego dziś, to nie zrobię tego w ogóle.

Klaud O Różnicach Emocje Kumulujących, czyli bardzo subiektywna analiza porównawcza (z elementami katastroficznymi!) ITFB/ITNK oraz ITPC.

24 sierpnia 2009*. Data przejścia lepszego starego w gorsze nowe. Dzień, w którym nastąpił rozłam. Innymi słowy, powołanie do wirtualnego życia aplikacji Icy Tower Facebook.
Wiele można mówić o młodszym rodzeństwie naszego starego dobrego IT. Wiele apokaliptycznych wizji można tu wysnuć, jednak ja spróbuję ograniczyć mój krytycyzm do minimum i skupić się na letniej (chłodnej, mimo szczerych chęci, nie dam rady przeprowadzić) analizie różnic i podobieństw pomiędzy ITFB/ITNK i ITPC.
W poniższych rozważaniach starałam się ująć możliwie wszystko, jednak niewykluczone jest, że kilka rzeczy zostało przez moje zaniedbanie pominiętych. Drogich dyskutantów proszę o zwrócenie mi na te kwestie uwagi - ustosunkuję się do nich możliwie obszernie i wyczerpująco.

Przejdźmy do analizy.

1. System gry, czyli jak to wszystko ogólnie wygląda.

a) Icy Tower PC.
Wszyscy doskonale wiemy, jak rzecz ma się tutaj. Ekran przesuwający się coraz szybciej - w miarę mijających okresów okołopółminutowych, aż do osiągnięcia piątej** prędkości - i w efekcie końcowym pożerający naszą postać po popełnieniu przez nas najmniejszego błędu.

b) Icy Tower Facebook/Icy Tower Nasza-Klasa.

W tej wersji jest trochę inaczej. Schodki zaczynają drgać, następnie się obniżać, by na końcu się rozpaść.

c) Wnioski.

Skłaniam się ku temu, że system rozgrywki w ITFB/ITNK jest dużo łatwiejszy. Lub raczej: na początku łatwiej spaść niż w ITPC, jednak popełnienie błędu na wyższych prędkościach nie eliminuje nas tak szybko.
Pytanie - co jest bardziej atrakcyjne dla graczy? Ludzie mają ogólnie tendencję do ułatwiania sobie życia, więc system ITFB/ITNK zdaje się niestety wygrywać.

2. System naliczania kombosów.

Dla x = liczba pokonanych pięter:

a) Icy Tower PC.

x^2 + 10x

Wzór chwilowo nieustalony. W każdym razie inny.

c) Wnioski.

Nie sądzę, by miało to kluczowe znaczenie. Podobnie jak nie rozumiem, po co zmieniać dobry system naliczania. Kwestia gustu, ja wolę tradycyjny, bo już wrył mi się w pamięć.

3. Długość skoku.

a) Icy Tower PC.

Dla tej wersji jest to maksymalnie pięć pięter.

Maksymalna długość skoku to sześć pięter.

c) Wnioski.

Brak konkretnych. Nie sądzę, by zmiana była konieczna, ale nie przeszkadza mi ona w życiu.

4. Sterowanie.

a) Icy Tower PC.

Można je dowolnie modyfikować, co jest przydatne, gdy z jakiegoś powodu wypadną nam strzałki, a wszystkie sklepy komputerowe są akurat pozamykane. Dobre rozwiązanie.

Postać przesuwamy strzałkami - lewą i prawą. Skaczemy spacją bądź górną strzałką.

c) Wnioski.

Rozumiem, że wprowadzenie tej górnej strzałki miało być ułatwieniem dla graczy... i owszem, jest, ale nie w kontekście ITPC, gdzie skoczyć możemy jednym wybranym przez nas klawiszem i tylko nim. Po kilku godzinach gry w ITFB ciężko było mi się przestawić na monosterowanie w ITPC.

5. Eye Candy.

a) Icy Tower PC.

Istnieje możliwość usunięcia tego dziado... yyy... urozmaicenia. Tudzież przeszkadzajki. I całe szczęście.

Niemożność usunięcia.

c) Wnioski.

Trzeba tłumaczyć, co jest lepsze? Ja lubię mieć możliwość wyboru, czy moja gra ma być przeładowana efektami graficznymi.

6. Język gry.

a) Icy Tower PC.

Angielski. Li i jedynie, jak mawiała pewna postać z Jeżycjady pani Musierowicz. Nie ma jednak skomplikowanych językowo form, więc odbiór tego języka jest niemal naturalny.

Jeśli dobrze pamiętam, to można wybrać jeden z kilku języków. Na plus, choć polskie tłumaczenie pozostawia na razie wiele do życzenia.

c) Wnioski.

Tutaj - z żalem przyznaję - dominacja ITFB/ITNK.

7. Dostępność wież.

a) Icy Tower PC.

Jedna domyślna. Możliwość zainstalowania modyfikacji graficznymi.

Kolejno pięć (?) i trzy różniące się od siebie wieże z różnymi urozmaiceniami.

c) Wnioski.

Nie ma co ukrywać, że ściąganie modyfikacji na dysk i podmienianie pliku data.dat nastręcza w pewnym sensie problemów i jest po prostu denerwujące. Gdyby w ITPC istniała opcja zmieniania modyfikacji poprzez grę, a nie jakieś magiczne zamiany plików... na chwilę obecną - niestety - wygrywa ITFB/ITNK.

8. Postacie i ich wygląd.

a) Icy Tower PC.

Możność wprowadzenia do gry tak dużej liczby postaci, ile tylko zmieści się na naszym dysku. Ograniczenia rozmiarowe (liczba pikseli), ale to naturalne. Stosunkowa łatwość w tworzeniu nowych postaci.

Jeden szablon postaci, ktorego poszczególne elementy (takie jak strój czy np. nos) możemy modyfikować. Trochę pachnie Simsami.

c) Wnioski.

Tu zahaczamy o temat, czy rozmiar postaci ma znaczenie. Większość graczy ma swoje ulubione postacie i gra tylko nimi, więc pewne przyzwyczajenie na pewno istnieje. Mi osobiście najlepiej gra się Wormem i ogólnie postaciami mniejszych rozmiarów. Przysłowiowy Harold wydaje mi się toporny.
Czyli znaczenie jest, ale przyzwyczajenie się do grania nową postacią nie zajmuje chyba zbyt wiele czasu.

Biorąc pod uwagę realia ITFB, pomysł z jednym szablonem jest całkiem trafiony, ale chyba powinna istnieć możliwość stworzenia postaci przez gracza (tylko gdzie byłyby one przechowywane?). Po wyznaczeniu maksymalnych rozmiarów, rzecz jasna.

9. Trofea i rangi, czyli ogólnie rzecz biorąc: sposoby motywowania.

a) Icy Tower PC.

Istnienie kilku (ilu?) rang. Zdobywanie kolejnych to spory wysiłek i naprawdę duży krok naprzód w rozwijaniu umiejętności.

Parę trofeów do zdobycia. Niektóre banalne, inne prawie w ogóle niezwiązane z grą (myślę tu o nagrodzie za liczbę znajomych grających w IT). Z tego, co kojarzę, to posiedzieć musiałam głównie nad liczbą rozegranych gier.

c) Wnioski.

Bardziej motywujące są chyba jednak rangi w ITPC. Gdy je osiągam, to mam wrażenie, że naprawdę zlikwidowałam trochę niedoskonałości w swojej technice/wynikach. W ITFB/ITNK przychodzi to za łatwo.

A i tak nie od dziś wiadomo, że najlepszym motywatorem są inni gracze i ich osiągnięcia...

10. Pojedynki.

a) Icy Tower PC.

Sprawa jest tu dosyć skomplikowana. Oto, co musi zrobić użytkownik, by rozegrać z kimś pojedynek:
a) założyć temat na forum z wyzwaniem (konkretnej osoby bądź grać z dowolnym przeciwnikiem),
b) ustalić termin,
c) ustalić hasło,
d) załadować powtórki.

O ile dobrze pamiętam - wszystko odbywa się tu automatycznie. Ale też nie ma tej otoczki, klimatu... no takie martwe to trochę, no!

c) Wnioski.

Jestem za żywotnością gry i żywotnością społeczności. ITPC górą, pomimo teoretycznych komplikacji.

11. Turnieje.

a) Icy Tower PC.

Wymagają sporego wysiłku ze strony graczy i organizatora... a emocje są niezapomniane :)

Brak możliwości rozgrywania turniejów (?).

c) Wnioski.

Punkt dla ITPC.

12. Społeczność.

a) Icy Tower PC.

Fora dyskusyjne, sporo polemik. Istnienie więzi między graczami.

Dyskusje tylko w obrębie pojedynczych wiadomości na Śledzikach i pokrewnych... wynalazkach. Dodatkowo - trzeba mieć daną osobę w znajomych, by zobaczyć, co ma ona do powiedzenia.

c) Wnioski.

Wiadomo, że to tylko w teorii wygląda ładnie, bo ostatnio w sprawach dotyczących ITPC mamy spory zastój... ale w czasach świetności to musiało wyglądać wspaniale :)

13. Kwestie finansowe.

a) Icy Tower PC.

Całkowita darmowość.

Przyznaję bez bicia, że nie pamiętam, jak to wygląda na ITFB, ale na ITNK monety (czy tam gwiazdki) możemy kupić jedynie za eurogąbki. A takowe możemy uzyskać jedynie po dokonaniu płatności...

c) Wnioski.

Któż nie woli całkowicie darmowych aplikacji? :) Zwłaszcza, gdy są one lepsze?

14. Niepotrzebne dodatki (nazwa tymczasowa, choć jak znam siebie to zapomnę i taka zostanie).

a) Icy Tower PC.

Nic nie przychodzi mi do głowy?

Nie wiem jak Was, moi drodzy, ale mnie strasznie irytuje pokazywanie się zdjęć znajomych, do których się właśnie zbliżam. Dodatkowo - naprawdę dziwnie wygląda Paweł zamiast Bora, Aleksander zastępujący Vinyanova, czy Sebastian zamiast Syo. ;) Jakieś to nienaturalne, ale to już chyba siła wyższa?

c) Wnioski.

Minus dla ITFB/ITNK za zdjęcia! Rozpraszające.

15. Tryb ćwiczebny.

a) Icy Tower PC.

Istnieje.

Brak.

c) Wnioski.

Plus dla ITPC. Odprężający tryb. Zresztą - dobrze sobie czasami włączyć najwyższą prędkość po długiej przerwie od gry... i w ten sposób przyzwyczajać się do rozgrywki.

16. Udźwiękowienie.

Na razie nie mam zbytniej możliwości wypowiedzenia się na ten temat, bo zajrzenie na ITFB/ITNK w celu przypomnienia sobie dźwięków przerasta możliwości mojego internetu. Ale jeszcze do tego wrócę...

*Data wprowadzenia IT na Facebooka nie jest mi znana. Sugerowałam się datą wysłania TEJ WIADOMOŚCI.
**Bodajże Vin stosuje numerację 1-6, a nie 1-5 dla prędkości?

Podsumowanie punktowe***:

ITPC - 10 (sterowanie, eye candy, postacie i ich wygląd, rangi, pojedynki, turnieje, społeczność, kwestie finansowe, brak niepotrzebnych dodatków, obecność trybu ćwiczebnego)
ITFB/ITNK - 3 (system gry, język gry, dostępność wież)

Nie przyznano punktów za: system naliczania kombosów, długość skoku, udźwiękowienie.

***Gdybym miała oceniać maksymalnie subiektywnie, to wynik wynosiłby 11-2, bo system gry w ITPC uważam za lepszy. Ale niech już zostanie...

Zresztą, po co te wszystkie słowa, skoro...

Boru na GG napisał/a:
ITFB ma sie do ITPC tak, jak gokart do bolidu F1

Profil FLD: 11954 IT Code:

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 25 Lipiec 2010, 04:07   

Nie wiem, czy potraktować twoją wiadomość jako artykuł czy jako post... Jeśli jednak nadmieniasz "dyskutantów", uznajmy, że za post. :)

W kwestii daty wydania ITFB. To tajemnicza sprawa. Angielska Wikipedia podaje także 24, ale... września, nie sierpnia. Inforrmacja ta bazuje na wpisie na oficjalnym profilu IT, gdzie informuje się o uruchomieniu limitowanych do "5000 graczy" otwartych testów gry. Dziwne... Jeśli we wrześniu 2009 r. (jak to było dawno!...) gra była jeszcze w stadium tak niedopracowanym, że Johan nie uczynił nawet jej beta testów całkowicie otwartymi, limitując je, to kto był adresatem tej wiadomości na forum FLD, o której piszesz?... Wyłącznie forumowicze FLD?... Tak czy inaczej, ja wybrałbym wrzesień.

Chociaż... hmm, moment. Aaa! Pamiętam. :) Ten wątek, "Where can I play it?", początkowo zawierał tylko post Johana w stylu "W tej chwili grać jeszcze nie można, czekajcie cierpliwie", i tak było przez cały miesiąc. Dopiero we wrześniu ("Last Edit: September 24, 2009") gra została upubliczniona, jak widać po datach odpowiedzi.

W kwestii mojej numeracji prędkości. Jak zgaduję, nawiązujesz do faktu, że kiedyś żartobliwie zaproponowałem, by "brak prędkości" (jeszcze przed uaktywnieniem zegara) określić jako osobną, "zerową" prędkość. Można i tak zrobić... Ale w takim wypadku numerycznie wyraziłbym to skalą "prędkość "1-7" (ew. "0-6"), a nie "1-6" (ew. "0-5"). Skala "1-5" (lub "0-4") nie ma sensu, bo ściśle mówiąc różnych prędkości jest zawsze 6.

W kwestii rozpadania się schodków - nie wszystkie to robią. Część po prostu znika. Grając w Jungle Tower osobiście z zaciekawieniem myślałem, jak będzie wyglądał "rozpadający się" aligator (?), ale niestety nie doczekałem się. :D

Cytat:
na początku [rozgrywki] łatwiej spaść [w ITFB] niż w ITPC

Hmm, dlaczego? Nie widzę tego.

Cytat:
Pytanie - co jest bardziej atrakcyjne dla graczy [, system ITPC czy ITFB]?

Właśnie, ciekawe. Teoretycznie "trudność" gry ma znaczenie tylko w wprowadzaniu do niej zmian. Kiedy wydajemy grę po raz pierwszy, może być ona chyba równie dobrze "łatwa" jak i "trudna", a ludzie tak czy inaczej się do niej przywiążą.

W kwestii systemu punktowania (BTW: będzie to raczej "system naliczania punktów", a nie "kombosów", skoro ujmujesz we wzorze "10x" z pięter) - nie pamiętam, jakich argumentów używał sam Johan, ale ja widzę następujące zalety: 1) zmniejszenie nominalnej liczby punktów (koniec z milionowymi wynikami), uczynienie Combo i Score osobnymi kategoriami, a nie dwiema reprezentacjami tej samej umiejętności, trudność obliczania Score w pamięci (co może nadawać grze pozory bycia drobiazgowo przez swoich projektantów przemyślaną ;) )...

(BTW. jest jeszcze jedna różnica pomiędzy grami, którą dopiero teraz zauważyłem: w ITFB punkty za piętra nie są odejmowane po zejściu z nich. Trudno osądzić, czy to dobrze czy nie.)

O ile pamiętam system punktacji w ITFB jest oparty na wysokości skoków, którymi realizujesz kombosa: im są wyższe, tym mniej punktów dostajesz (w sumie słusznie: bardziej "efektownie" jest wykonać długiego kombosa "minimalistycznie" niż "błaznując" skokami obrotowymi, a, jak wiadomo, Haroldowi w grze chodzi o efektowność...). Hmm...

Kombo 2 + 2 + 2 = 78 - 60 = 18 pkt.
Kombo 3 + 3 = 72 - 60 = 12 pkt.
Kombo 4 + 2 = 72 - 60 = 12 pkt. (też? może jednak chodzi o liczbę, a nie wysokość skoków?)
...Trzeba zapytać JB albo innego Jacoba. ;)

W kwestii długości skoku. 6 pięter?... Może w Kosmodromie (zmniejszona grawitacja...). Ja w Classic Tower nie mogę uskoczyć nawet 5. Chyba że żeńskie avatary są lżejsze i doskakują wyżej. ;)

Cytat:
Po kilku godzinach gry w ITFB ciężko było mi się przestawić na monosterowanie w ITPC.

Nie rozumiem. Czy grasz w ITPC jakimś ustawieniem, którego nie można było użyć w ITFB, że masz trudności z "powrotem"?

Cytat:
polskie tłumaczenie pozostawia na razie wiele do życzenia

Hm? Mam nadzieję (w cudzysłowie, oczywiście), że mówisz tu o ITNK, a nie ITFB. :(

W kwestii modyfikacji/wież. Nie wiem, czy nie warto tu przypisać ekstra punktów ITPC za to, że większość dodatkowych opcji oferowanch przez wieże w ITFB w ITPC można uzyskać poprzez trainery i modyfikacje. (Półżart).

W kwestii postaci. "Ograniczenia rozmiarowe"? Można przecież używać postaci większych niż Harold... a może nawet szerszych niż szerokość wieży - należałoby sprawdzić. ;) (Dowód: sławne "Icy Tower logo" JB... tak, postać będąca logiem IT z menu głównego :D ). W kwestii tworzenia postaci w ITFB: ano, może i faktycznie warto by zezwolić graczom na tworzenie własnych tekstur na swoje ubrania... ale własnych modeli 3D już raczej nie.

W kwestii rang w ITPC: jest ich 11. (Dlaczego nie używasz Wiki? :( ;) ) BTW: oddałbym sprawiedliwość ITFB. Ma ono przecież liczne odznaczenia za wyniki w Combo czy Floor. Obecnie twój artykuł sugeruje, że takich trofeów nie ma w nim w ogóle. (Choć z ogólną twoją tezą, iż rangi w ITPC bardziej motywują gracza do gry, a także może i z tą, że umiejętności wymagane do zdobycia "złotych" odznaczeń w ITFB są niższe niż te wymagane przez szczytowe rangi w ITPC, się zgadzam).

Cytat:
[pojedynki w ITFB] ie ma[ją] tej otoczki, klimatu... no takie martwe to trochę, no!

Hehe, możliwe... Nie jestem też pewien, czy to, że powtórki z pojedynków są w ITFB udostępniane tak jawnie i w sposób tak milczący (jako "bonusy" po rozegraniu pojedynku) nie sprawia, że nieco się one dewaluują... Stają się obojętnym dodatkiem, o który nie trzeba już prosić czy zabiegać... Może ten sposób mniej osób będzie chętnych je przeglądać... A może to tylko ja rozumuję w tej chwili malkontencko?...

Cytat:
Dyskusje [o ITFB] tylko w obrębie pojedynczych wiadomości na Śledzikach i pokrewnych... wynalazkach. Dodatkowo - trzeba mieć daną osobę w znajomych, by zobaczyć, co ma ona do powiedzenia.

A ponadto powiadomienia o rekordach są generowane z szablonu. To też wada (?) ITFB. Może gdyby ludzie musieli fatygować się, by redagować te komunikaty samodzielnie, wyżej ceniliby rekordy, które by w nich opisywali. Ponadto robiąc to siłą rzeczy znajdowaliby różne ciekawe zjawiska w nich tkwiące (bo w każdym rekordzie tkwi zawsze wiele ciekawostek, które tylko czekają, by je opisać). Np. dostrzegaliby, że wynik, który właśnie ustanowili jest o tyle-albo-tyle wyższy od wyniku kogoś innego... albo że został pobity w określonym dniu... albo w określony, specjalny sposób. A tym samym przywiązaliby się do gry emocjonalnie. :) Tak jak to jest na forach dyskusyjnych.

W kwestii płatności na FB: funkcjonuje tam bodaj coś zwanego "Facebook Credits".

Cytat:
irytuje pokazywanie się zdjęć znajomych, do których się właśnie zbliżam. Dodatkowo - naprawdę dziwnie wygląda Paweł zamiast Bora

Hmm... Ech, ty jesteś człowiekiem real life'u i dla ciebie nadal to pseudonimy i avatary forumowe są egzotyką, i dlatego tak piszesz. Ale dla mnie bardziej ekscytującym przeżyciem - biorąc pod uwagę częstość występowania jednego i drugiego - byłoby nie to, gdyby ktoś się do mnie zwrócił per "Vinyanov", ale per "Aleksander" właśnie. ;) Podobnie zdjęcia - swoich avatarów mam już dość (jak zresztą widać po moim obecnym :P ), ale opublikowanie (a zatem i zobaczenie) mojego prawdziwego zdjęcia w Internecie to dla mnie wciąż przygoda. :D Akurat ten aspekt ITFB lubię.

W kwestii "trybu ćwiczebnego": jeśli sądzić po intencjach, a nie po czynach (boć w końcu Johan jeszcze go chyba nie upublicznił...), mamy przecież demo ITFB. ;) A poważnie, nie sądzę, by IT było grą, które wymaga trybów treningowych samych w sobie.

Cytat:
Gdybym miała oceniać maksymalnie subiektywnie, to wynik wynosiłby 11-2, bo system gry w ITPC uważam za lepszy.

Umknęło mi: co rozumiesz przez "system gry"?

I podsumowując (prosząc jednocześnie o wybaczenie mi postu tak rozrośniętego):

Cytat:
Zresztą, po co te wszystkie słowa [...]

...po to, by Boru miał w świetle czego powiedzieć, że:

Cytat:
ITFB ma sie do ITPC tak, jak gokart do bolidu F1

:)

Dobry artykuł. Dzięki niemu pierwszy raz spojrzałem na Custom Mode 1.4 jako na "tryb ćwiczeniowy" itp. :)

PS. Ten tekst dobrze by chyba wyglądał pod postacią tabeli.

Parallo 
Hey, good!

Wysłany: 25 Lipiec 2010, 10:07   

Zauważyłem, że gracze, którzy grają w Icy Tower już dość długo, dużo bardziej chwalą klasyczne Icy Tower od tego, w które możemy zagrać na FB lub NK.. Mi osobiście bardziej podoba się to na Facebooku. Z tego co pamiętam, to gram w Icy Tower z przerwami od pierwszej wersji (to będzie już z 8-9 lat ?), a kiedy pojawiła się wersja fejsbukowa, to praktycznie całkowicie się na nią przerzuciłem. (nie wiem dlaczego.. może dlatego że gra w nią dużo więcej moich znajomych ? Może dlatego że nie muszę odpalać gry tylko wszystko odbywa się w przeglądarce internetowej ?) Czasami zaglądam jeszcze do IT 1.4 , ale dużo dużo rzadziej, i przeważnie po trzech próbach wyłączam gre, aczkolwiek mam wielki szacunek do IT PC, bo od tego się wszystko zaczęło ;)

Boru
miszcz

Wysłany: 25 Lipiec 2010, 10:28   

Bluznierca.

Spalic na stosie, lub w jungle tower.

Profil FLD: 8888

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 25 Lipiec 2010, 10:31   

Parallo napisał/a:
całkowicie się na nią przerzuciłem. (nie wiem dlaczego.. może dlatego że gra w nią dużo więcej moich znajomych ? Może dlatego że nie muszę odpalać gry tylko wszystko odbywa się w przeglądarce internetowej ?)

Hmm. W moim przypadku żadna z tych przyczyn nie ma zastosowania. Znajomych mam mniej na FB niż na Icy.pl/FLD... a nawet gdyby było inaczej, to i tak granie w ITFB powodowałoby u mnie w takim przypadku wyłącznie przygnębienie, gdyż grając pamiętałbym, że większość z osób, z którymi tam walczę i które tam mijam skacząc w wieżach nie jest wcale zagorzałymi fanami IT, za parę dni/tygodni/miesięcy się tą grą znudzi, porzuci ją i już nigdy nie pojawi się w moich weekly lists. ;) (Oczywiście to nie jest argument przeciw ITFB).

A uruchomienie ITFB zajmuje mi 6 razy dłużej niż ITPC (licząc w myślach - ITPC: 5 sekund, ITFB: 29 sekund... ponadto ITFB nie potrafi, przynajmniej u mnie, załadować się w tle w 100% samodzielnie, w pewnym momencie zakładka z grą musi być aktywna, by gra "ruszyła"). No i uruchomienie ITFB wymaga 3-4 kliknięć, a ITPC - jedynie 2 enterów. :)

Cytat:
Czasami zaglądam jeszcze do IT 1.4 , ale dużo dużo rzadziej, i przeważnie po trzech próbach wyłączam gre

Cóż, ja - chociaż staż mam krótszy niż ty - jednak wolę ITPC. BTW: w zasadzie ITFB tylko tę moją preferencję wzmogło, bo kiedy teraz powracam do ITPC po ITFB, sam jestem zaskoczony, jak mi w nim dobrze idzie, którego to efektu bez ITFB pewnie wcale bym nie odczuł. ;) Poza tym być może ITPC stanie się teraz, w cieniu ITFB, grą bardziej "elitarną", "dla koneserów", a w takie zawsze grywać jest przyjemnie. ;)

Cytat:
aczkolwiek mam wielki szacunek do IT PC, bo od tego się wszystko zaczęło ;)

Są gry FLD starsze od IT. :P

PS. Icy Tower ma 8,5 roku.
Ostatnio zmieniony przez Vinyanov 25 Lipiec 2010, 10:59, w całości zmieniany 2 razy  

Parallo 
Hey, good!

Wysłany: 25 Lipiec 2010, 10:42   

Vinyanov napisał/a:

Pisząc, że od tego wszystko się zaczęło, miałem na myśli, że przed pierwszą wersją IT PC nie było żadnego innego IT ;) (chyba że jakieś gry podobne do IT)

Boru napisał/a:

Bluznierca.

Spalic na stosie, lub w jungle tower.

Spoko gosciu, pal ;) ale to tak jakbyś sie dowalił do kogoś, że je schabowego z frytkami zamiast gotowanymi ziemniakami..

Vinyanov 
No way!

Wysłany: 25 Lipiec 2010, 10:55   

Parallo napisał/a:
Vinyanov napisał/a:

Pisząc, że od tego wszystko się zaczęło, miałem na myśli, że przed pierwszą wersją IT PC nie było żadnego innego IT ;) (chyba że jakieś gry podobne do IT)

Fakt, zapomniałem... były.
Ostatnio zmieniony przez Vinyanov 25 Lipiec 2010, 10:59, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu